ochrona
Ubezpieczenie Agencji Ochrony Mienia
30 marca 2015
OC komunikacyjne
OC komunikacyjne
20 kwietnia 2015
Pokaż wszystko

OC Przewoźnika

Odpowiedzialność cywilna przewoźnika

Jak jest najczęściej?

Bardzo często spotykam się z taką oto sytuacją. Dzwoni do mnie przewoźnik i pyta, ile będzie kosztowało ubezpieczenie OC przewoźnika w ruchu krajowym  lub międzynarodowym.

W przeważającej liczbie tego rodzaju pytań przewoźnika interesuje jedynie cena i  jest ona podstawowym kryterium wyboru. Często mówi, że spedytor żąda od niego ubezpieczenia OC przewoźnika w ruchu krajowym bądź międzynarodowym i jedynie interesuje go cena.

OC przewoźnika to nie obowiązkowe OC samochodu osobowego!

Jeśli Ty jesteś przewoźnikiem to pamiętaj, że ubezpieczenie chroni przede wszystkim Ciebie! Jego zadaniem jest takie zabezpieczenie Ciebie, byś nie musiał płacić zleceniodawcy za szkodę z własnych pieniędzy!

Na co trzeba zwrócić uwagę przy wybieraniu OC przewoźnika?

Skupię się na ubezpieczeniu w ruchu międzynarodowym.

Podstawową regulacją prawną dla ustalenia odpowiedzialności przewoźnika drogowego w ruchu międzynarodowym jest Konwencja CMR. W ramach tej konwencji przewoźnik odpowiada za zaginięcie, uszkodzenie lub opóźnienie w dostawie przesyłki.

Przy zawieraniu ubezpieczenia należy podać co przewozimy, gdzie jeździmy, jaki uzyskujemy obrót, jaka ma być suma ubezpieczenia, ale też wyposażenie samochodu.

Co jest przewożone?

  • Przewoźnik nie poda dokładnie co przewozi i potem w momencie szkody dowiaduje się, że Zakład Ubezpieczeń odmawia wypłaty odszkodowania za szkody np. w przewożonym sprzęcie elektronicznym czy alkoholu.

Dlatego w interesie przewoźnika, jeżeli nie chcesz być potem niemile zaskoczonym, wypełnienie dokładnie wnioseku o zawarcie ubezpieczenia.

Gdzie jeździmy?

Niektórzy ubezpieczyciele traktują np. Włochy, Hiszpanię czy Wielką Brytanię jako kraje zwiększonego ryzyka!

Przewoźnik poza Konwencją CMR powinien jeszcze dokładnie poznać tzw. Ogólne Warunki Ubezpieczenia a szczególnie tą ich część, która mówi o tym za co ubezpieczyciel nie odpowiada.

Pamiętajmy o zabezpieczeniach i warunkach szczegółowych, np., czy:

  • czy posiada kierowca posiada wszystkie  wymagane uprawnienia ?
  • czy będziemy parkować poza parkingami strzeżonymi?
  • czy mamy sprawny pojazd, zabezpieczony odpowiednio przed kradzieżą ?
  • wiele innych…

Jeśli nie jesteś pewien, czy Twoje ubezpieczenie jest wystarczające, zadzwoń, napisz. Jesteśmy do Twojej dyspozycji